Panopto i Canvas
Panopto er høgskolens videotjeneste med integrasjon i Canvas.
Det er to Panopto-verktøy i et Canvas-emne:
- Panopto Video (synlig for både studenter og lærere)
- Planlegg streaming og opptak (synlig for lærere, og knyttet til timeplanintegrasjonen i Canvas).
Bestille streaming og opptak i undervisningsrom
Du kan bestille streaming og opptak av undervisningen via Canvas:
- Gå til aktuelt emne og velg Planlegg streaming og opptak (i verktøymenyen til venstre)
- Timeplanen for emnet lastes inn. Nå kan du planlegge streaming og/eller opptak av en eller flere undervisningsøkter.
- Trykk Planlegg for å bestille streaming og opptak med samme varighet som timeplanen viser.
- For flere valg, trykk på de tre prikkene til høyre. Her kan du f.eks. legge til 5 minutter ekstra opptakstid, eller skru av live streaming. Husk å lagre.
- Vil du avbestille et planlagt opptak, trykk Avbryt.
Studentene kan se streaming via emneverktøyet Panopto Video, og her finner du og studentene også opptak når det er ferdig.
Kopiere Panopto-video mellom Canvas-emner
- Gå til emnet i Canvas hvor videoen er publisert, og velg verktøyet Panopto Video.
- Hold muspeker over den videoen du skal kopiere, slik at menyvalg blir synlig. Trykk Settings.

Inne på innstillingene til videoen:
- Velg Manage i menylisten til venstre. Litt ned på siden finner du valg knyttet til å kopiere videoen (Copy video).
- Velg Canvas-emnet du vil kopiere videoen til og trykk deretter Create Reference Copy.

Legge til video i en modul
Elementer du kan bruke for å legge til en Panopto-video i en modul:
- Eksternt verktøy: Dette er kanskje den beste valget, og du kan gjøre noen justeringer på videoen med valg du finner under "Video Embed Options".
- Ekstern URL: Merk at det kan være en fordel å hake av foran "Last i ny fane" når du legger til lenken.
- Studentene får fullskjermsvisning i ny fane. Alternativt kan de klikke på tittelen ovenfor videoen inne i Canvas-vinduet, hvis du som lærer ikke gjør valget på forhånd.
- Ev. problemer knyttet til at Panopto krever at tredjeparts informasjonskapsler godtas i nettleser unngås for studentene.
- Side: Du kan sette inn video med avspillingsvindu (embed) på en side. Dette kan være aktuelt hvis du ønsker å skrive noe tekst sammen med videoen.
Legge til video med avspillingsvindu (embed)
Du kan sette inn video med avspillingsvindu (embed) på en side eller i en kunngjøring. I teksteditoren er det et eget ikon for Panopto Video:
Laste opp video i Canvas (Panopto Video)
I verktøyet Panopto Video kan du laste opp videoer du har laget, eksempelvis opptak fra Zoom, i et Canvas-emne:
Gå til emnet i Canvas, velg Panopto Video [1] i verktøymenyen til venstre, klikk på Create [2] og velg Upload media [3].
Kan Panopto-videoer lastes ned fra Canvas?
Som standard i Panopto er det satt av videoer ikke kan lastes ned av studenter eller andre personer som ikke har lærerrettigheter i et emne.
Hvis du ønsker å tillate nedlasting for studenter kan du gjøre det via innstillingene til Panopto-mappen i emnet:
- Gå til emnet i Canvas, og velg verktøyet Panopto Video.
- Trykk på ikonet for innstilinger til mappen (tannhjulet) oppe til høyre.
- Velg Settings og deretter Authenticated users with access.
