HAN University of Applied Sciences, Nederland

Det som virkelig gjorde oppholdet minneverdig, var menneskene. Jeg fant en vennegjeng allerede den første uken: en amerikaner, en kanadier, en tysker, en tsjekker, en italiener, en irer og meg, nordmannen, syv forskjellige nasjonaliteter i samme båt, alle alene i et nytt land uten å kjenne en eneste sjel fra før. Det bandt oss sammen fort.

Innledning

Jeg har visst siden første semester i Molde at jeg ville dra på utveksling. Tanken på å flytte alene til et sted jeg ikke kjente noen, og bare finne ut av alt underveis, var både skummel og fristende på samme tid. Planen var opprinnelig å reise sammen med noen fra klassen, men da det ikke lot seg gjøre, måtte jeg ta spranget alene.

I dag er jeg bare glad for at det ble sånn. Nederland, og HAN University of Applied Sciences i Arnhem, viste seg å bli et av de beste valgene jeg har tatt i studietiden, både faglig og for alt jeg fikk oppleve utenom skolebenken.

Studier (Foto: Borch 2026).
Studier (Foto: Borch 2026).

Skolen og fagene

HAN har International Business som studieretning, noe som passet fint sammen med bacheloren i logistikk og supply chain management. Istedenfor å velge fag jeg allerede kunne noe om, tok jeg blant annet International Law og Doing Business in Europe, som var fag som ga meg et bredere blikk på hvordan bedrifter jobber sammen på tvers av landegrenser i Europa.

Klassene var små, sjelden mer enn 15–30 studenter, og bestod nesten utelukkende av utvekslingsstudenter. Siden man valgte fagene selv endret klassene seg for hvert fag. Da ble jeg kjent med stadig nye ansikter blant de 80–100 utvekslingsstudentene som var der det semesteret. Semesteret var delt i to perioder med tre fag i hver, alt undervist på engelsk av flinke og engasjerte forelesere. Med bare tre fag om gangen ble det også god plass til langhelger, noe jeg absolutt fikk brukt godt.

Fullført (Foto: Borch 2026).
Fullført (Foto: Borch 2026).

Hverdagen i Arnhem

Arnhem viste seg raskt å være en glimrende match for interessene mine. Byen er full av sykkelstier, har flere golfbaner i nærheten, noe jeg fikk benyttet meg mye av etter å ha skaffet meg et gjestemedlemskap, og et koselig, oversiktlig sentrum som var perfekt å utforske til fots eller på sykkel. Jeg bodde i et kollektiv med 2 andre midt i sentrum, og med bare 10–12 minutter til skolen på sykkel ble hverdagen enkel å sette seg inn i.

Jeg fant fort en eller to faste kaféer å sitte på med skolearbeid, og brukte mye tid på rett og slett å gå rundt og se på byen, markeder, gater og alt som var å oppdage. Generelt sett var levekostnadene i Arnhem litt lavere enn hjemme i Norge, både på skole og hverdagsting, noe som gjorde det enklere å unne seg litt ekstra, enten det var en ny runde golf, en handletur eller middag ute.

Sykkel (Foto: Borch 2026).
Sykkel (Foto: Borch 2026).

Vennegjengen og livet på byen

Det som virkelig gjorde oppholdet minneverdig, var menneskene. Jeg fant en vennegjeng allerede den første uken: en amerikaner, en kanadier, en tysker, en tsjekker, en italiener, en irer og meg, nordmannen, syv forskjellige nasjonaliteter i samme båt, alle alene i et nytt land uten å kjenne en eneste sjel fra før. Det bandt oss sammen fort.

Vi var ute i byen nesten hver eneste dag, enten det var en øl på en av byens barer, en tur i gatene for å se på folkeliv, litt shopping i sentrum, eller bare en kaffe sammen på en av de mange kafeene. Jeg bestemte meg tidlig for å spise ute minst én gang i uken for å oppleve mer av kulturen, men det endte fort med langt mer enn det. Lommeboka merket det, men jeg angrer ikke på en eneste middag jeg delte med vennene mine.

Fest (Foto: Borch 2026).
Fest (Foto: Borch 2026).

Reiser og opplevelser

Nederlands sentrale plassering i Europa gjorde det enkelt å reise mye. Med et månedskort på NS-toget dro vi gratis i helgene til blant annet Amsterdam, Utrecht, Den Haag, Rotterdam og Den Bosch.

Turen til Brussel tidlig i semesteret ble spesiell, det var vår første fellestur ut av Nederland, og den helgen gikk vi fra å være nye bekjente til å bli en ordentlig vennegjeng. Praha ble et annet høydepunkt, ikke minst takket være Pavel, som tok oss med til hjembyen sin for en opplevelse vi aldri ville fått på egen hånd.

Men skal jeg trekke frem én ting fra hele semesteret, blir det Kings Day. Allerede kvelden før, på Koningsnacht, var hele Arnhem kledd i oransje og fylt av musikk og folk i gatene. Vi fikk vite at mange hadde visstnok dratt fra Amsterdam etter at byen strammet inn på feiringen sin. Vi forberedte oss selvsagt med oransje klær, og natten gikk rett over i selve Kingsday uten at noen egentlig merket overgangen. Slitne, men glade, rakk vi likevel innom alle de 21 scenene byen hadde å by på. Uten tvil en av de morsomste og mest minneverdige dagene i hele oppholdet.

Kings Day (Foto: Borch 2026).
Kings Day (Foto: Borch 2026).

Anbefaling

Ser jeg tilbake på semesteret, sitter jeg igjen med en følelse av at alt klaffet: skolen var god, prisnivået var behagelig, byen passet meg perfekt, og menneskene jeg møtte gjorde oppholdet til noe jeg aldri ville vært foruten. Jeg har blitt mer selvstendig, bedre i engelsk, og har fått en helt annen forståelse for hvordan man jobber på tvers av landegrenser i Europa.

Til alle som lurer på om de skal reise på utveksling: bare gjør det. Uansett hvor du havner, kommer du til å utvikle deg og sitte igjen med minner for livet – det er i hvert fall ikke noe jeg ville vært foruten.

Golf (Foto: Borch 2026).
Golf (Foto: Borch 2026).
Publisert 21. okt. 2026 14:39 - Sist endret 21. okt. 2026 14:39