Tre meter med norsk luftfartshistorie doneres til Høgskolen i Molde

-Samla avisutklipp fra 1967 til 2015. Nå overlater han samlingen til HiMolde.

Kjell Gunnar Wilsberg er virkelig en av nestorene i norsk luftfart, med sine mange roller innen luftfartspolitikk, -forskning og ikke minst sine mange roller i Braathens SAFE. Hans betydning for norsk luftfart generelt og for flytrafikken til vårt fylke har vært stor.

Bilde av Kjell Gunnar Wilsberg, Anne Wilsberg, Svein Bråthen og Timo Brøyn i anledning overrekkelse av utklippssamlingen.

Kjell Gunnar Wilsberg, Anne Wilsberg, Svein Bråthen og Timo Brøyn i anledning overrekkelsen av utklippssamlingen. Foto: Jens Petter Straumsheim, HiMolde.

Kjell Gunnar Wilsberg (f. 1946) er siviløkonom fra NHH i 1968. Han var ansatt i Transportøkonomisk Institutt og Luftfartsverket før han i 1974 kom til Braathens SAFE og senere SAS Braathens, først som informasjonssjef og senere produktsjef med ansvar for ruteplanlegging, og til slutt som ansvarlig for myndighetskontakt. Hans dokumentarbok fra 2015 «På norske vinger: Braathens SAFE 1946-2005», utgitt på Norsk Aero Forlag, gir et historisk tilbakeblikk på historien til det kjente norske flyselskapet, fra oppstarten etter krigen og frem til det ble fullt integrert i SAS.

Koblinger til Molde og regionen

Det var førsteamanuensis Bjørn Foss som først inviterte Kjell Gunnar Wilsberg til dh Molde i 1992 for å gi forelesninger innen luftfart, noe han fortsatte med i flere år. I tillegg var han også ekstern sensor i flere perioder ved dh Molde, senere Høgskolen i Molde. Han ble i 1992 også utnevnt som «Venn av Molde» av daværende ordfører i Molde, Rolf Myhre, for den betydningen han gjennom sine ulike roller i flyselskapet Braathens hadde for flyrutetilbudet i Molde. Også i Kristiansund ble han hedret for sitt arbeid med å utvikle flyrutetilbudet på Kvernberget.  Han og kona har vært hyppige gjester på Jazzfestivalen i Molde og Operafestukene i Kristiansund. Braathens SAFE var for øvrig sponsor for begge disse kulturfestivalene.

Bilde av Kjell Wilsberg og trallen med alle utklippsbøkene.
Kjell G. Wilsbergs samling av avisutklipp om norsk luftfart blir nå en del av Transporthistorisk samling ved Høgskolen i Molde.  Foto: Jens Petter Straumsheim, HiMolde.

Torsdag 8. oktober var han og kona tilbake på Høgskolen i Molde. Med seg hadde han en stor mengde bøker med utklipp fra norske aviser, som omhandler norsk luftfart i vid forstand, 3 hyllemeter med utklipp for å være helt presis.

Her kommer de til nytte

Det å overlate den store samlingen med utklippsbøker til Høgskolen i Molde opplever han som naturlig. - Her kan den komme til nytte og her vil en kunne ta vare på den på en god måte for ettertiden sier Wilsberg.

Prorektor og professor i transportøkonomi, Svein Bråthen og biblioteksjef Timo Brøyn er svært takknemlige for den generøse gaven.-  Med sin historie innen transportøkonomi og logistikk har HiMolde et særlig ansvar for å ta vare på norsk luftfartshistorie, og her vil gaven få en sentral plassering på biblioteket. Utklippsbøkene vil nå bli registrert og katalogisert før de blir å finne i bokhyllene på biblioteket, sier Timo Brøyn.

Av Jens Petter Straumsheim
Publisert 9. okt. 2026 10:26 - Sist endret 14. okt. 2026 07:29