Når nettet sprer voldelig ekstremisme

Årets tema for Forskningsdagene er "tillit", og på dette arrangementet vil du få vite mer om digitale miljøer som sprer hat og ekstremistisk vold, og hvorfor noen unge lar seg rive med.

Illustrasjonsbilde

Foto: Colourbox

Arrangementet er en del av Forskningsdagene 2026, og holdes på Storyville, Plassen, Molde bibliotek. Gratis og åpent for alle. 

Hent gratisbillett på Hoopla

Hvordan kan vi redusere påvirkning fra digitale miljøer som sprer hat, konspirasjonsteorier og bruk av ekstremistisk vold? 

Hvordan kan vi forstå ekstremisme og samtidig verne om viktige verdier som menneskerettigheter og ytringsfrihet uten å skape mer konflikt?

Fagpersoner fra ulike aktører vil ta for seg hvordan farlig innhold spres på nettet og hvorfor noen unge lar seg rive med. 

Foredragsholder

Elisabeth Harnes (RVTS Vest) (Ressurssenter om vald, traumatisk stress og sjølvmordsførebygging)

Paneldeltakere

  • Bjørn Kjetil Larsen (Høgskolen i Molde)
  • Arne Sæter (radikaliseringskontakt, Politiet)
  • Ann Kristin Flemmen (radikaliseringskontakt, Molde kommune)
  • Marie Durdei Midtsund (psykologspesialist, Aukra kommune)

Her kan foreldre og andre voksne få råd om hva man kan gjøre for å hindre negativ utvikling, og hva man bør gjøre hvis man blir bekymret. Med fakta og konkrete råd kan vi hjelpe barn og ungdom til å tenke kritisk og unngå farlige situasjoner.

Emneord: forskingsdagane, Forskning
Publisert 4. aug. 2026 20:42 - Sist endret 14. sep. 2026 10:54